I live in Prague, I am happily married and I have one small child. I am shooting weddings for several years. I am a proud member of the Internal Society of Professional Wedding Photographers (ISPWP). I try to make my photos fresh, modern, stylish and of impeccable composition. My goal is to make all appear naturally and elegant on the shots. Thus, my photography is not solely of documentary character, but I have a sensitive stylized approach with the goal of capturing emotions and the unique atmosphere of the wedding day. I am shooting weddings mainly in Prague and surroundings, but I arrive pretty much anywhere in Europe.

Besides weddings I have a studio available in the center of Prague, where I shoot portraits, pregnant photos and babies. Boudoir photos that more courageous brides present as gifts to their husbands are taken in the studio or in luxury apartments. Upon agreements we can shoot anywhere in the exterior. I use professional low aperture Canon lenses.

Please contact me for information about pricing.

_0002_Layer-95

Žiju v Praze, jsem šťastně ženatý a mám jedno malé dítě. Fotografování svateb se věnuji již několik let. Jsem členem mezinárodní asociace profesionálních svatebních fotografů, která sdružuje nejlepší svatební fotografy a garantuje, že členové mají dostatek zkušeností. Snažím se, aby moje fotografie byly svěží, moderní a stylové. Cílem je, aby klienti vypadali nejen elegantně, ale co nejvíc přirozeně. I když se snažím, abych byl v průběhu svatby co nejméně vidět, nefotím pouze dokumentačně. Snažím se o citlivou stylyzaci tak, aby bylo možné co nejlépe zachytit atmosféru svatebního dne. Většinu svateb fotím v Praze a okolí, ale rád přijedu na Vámi zvolené místo prakticky kamkoliv, nejen v České republice, ale i do zahraničí.

Kromě fotografování svateb, fotím v ateliéru i exteriéru portréty, těhotenské fotografie a děti. Boudoir fotografie, které si odvážnější nevěsty vybírají například jako dárek pro ženicha (případně pro sebe na památku), jsou foceny v luxusních apartmánech nebo ve speciálním studiu. Používám profesionální techniku značky Canon.

V případě, že Vás moje fotografie zaujaly, napište mi a já Vám rád zašlu cenovou nabídku.

Martin