One of the most romantic and beautiful wedding venues in Prague is definitely Mirror Chapel at Clementinum. It’s located in the heart of Prague, not far from the Charles Bridge and Old Town Square and part of the Clementinum is famous tower, which offers amazing view on Prague.

Jiqi & Yichi came to their wedding in Prague with close family. This wedding was full of surprises. There is a piano in Mirror Chapel of Clementinum and when a small boy from the guests saw it, he sit behind the piano without hesitation and started to play. We were all shocked because the boy was perfect. After the ceremony and photoshoot in Clementinum, we left for short photoshoot around Prague and to change wedding dress in the hotel. I loved the new special Chinese red dress, but that was not all. At the wedding reception in Villa Richter the bride and groom both changed dresses  again and we could adore traditional more than 400 years old Chinese wedding dress! Together with tea ceremony it was amazing experience.

All the best Jiqi & Yichi!

Wedding coordination by White Prague wedding Agency

Jedním z nejromantičtějších míst pro svatbu v Praze je rozhodně Zrcadlová kaple v Klementinu. Výhodou Klementina je kromě nádherných prostor i lokace v samotném srdci Prahy, nedaleko Karlova mostu a Staroměstkého náměstí. Navíc je pro focení možné využít věž, která nabízí nádherné výhledy na Prahu.

Jiqi a Yichi přijeli na svatbu do Prahy s nejbližší rodinou. Tato svatba byla plná překvapení. V Zrcadlové kapli Klementina je i klavír a když ho uviděl malý kluk, který byl mezi hosty, tak si za něj bez váhání sedl a krásně nám zahrál. Po obřadu a focení v Klementinu, jsme odjeli na krátké focení po Praze a výměnu svatebních šatů do hotelu. Moc se mi líbily krásně zdobené čínské červené šaty, ale to nebyla poslední změna. Na svatební recepci ve Vile Richter se nevěsta a ženich převlékli ještě jednou a tentokrát jsme mohli obdivovat více než 400 let staré čínské svatební šaty. Společně s následujícím čajovým ceremoniálem to pro mně byl krásný zážitek.

Přeji Vám oběma jen to nejlepší!

Martin

 

jiqiyichiweb-2 jiqiyichiweb-3 wedding in Prague jiqiyichiweb-6 jiqiyichiweb-7 jiqiyichiweb-8 jiqiyichiweb-15 mirror chapel clementinum jiqiyichiweb-18 clementinum weddingbest wedding venue Prague Clementinum Prague wedding wedding Clementinum Prague jiqiyichiweb-39 photomantic wedding photographer Prague svatební fotograf Praha jiqiyichiweb-72 jiqiyichiweb-73 photomantic Chinese wedding in Praguejiqiyichiweb-77 wedding car Prague prague wedding photographer jiqiyichiweb-85 jiqiyichiweb-87 jiqiyichiweb-88 wedding photographer Prague jiqiyichiweb-98 svatební fotograf Praha auto na svatbu svatební fotowedding photos Prague svatební fotograf Praha photomantic jiqiyichiweb-119 svatba Vila Richter jiqiyichiweb-122 chinese wedding in Prague jiqiyichiweb-128 destination wedding Prague wedding photographer Praguephotomantic photomantic jiqiyichiweb-141 wedding Vila Richter gigiportraits2-3 traditional chinese wedding Prague jiqiyichiweb-157 best Chinese wedding dress

 

Leave A

Comment