Quite often I get questions from my potential clients or friends about beautiful wedding venues in Prague or near Prague. After seven years in the wedding photography business, I have seen quite a lot of wedding venues  so it’s  very hard to pick just a few spots. The following suggestions are my favourites places to hold a wedding and the reasons why. Last year I completly changed my website and I do not have my complete blog history anymore, but I will include links to weddings on the particular spot which are already published on my blog.

Dost často dostávám otázky od přátel a zahraničních klientů ohledně hezkých míst na svatbu v Praze nebo okolí. Po více než sedmi letech fotografování svateb, jsem již viděl hodně míst a je těžké vybrat jich jen pár. Níže uvedené místa patří mezi mé nejoblíbenější a pokusím se krátce popsat proč je tomu tak. Pokud je na blogu svatba z uvedené lokality, tak na ni zároveň vložím odkaz.

The best wedding venues in Prague

1) Vrtba garden

Vrtba garden is very romantic. It is located right in the heart of Prague and offers many locations  for taking photos  with spectacular views of Prague and Prague Castle. You can have your wedding ceremony and wedding photo shoot in Vrtba garden, but for the wedding party you will need to find another location .

Vrtbovská zahrada je velmi romantické místo na svatbu. Je umístěna přímo v srdci Prahy a nabízí dostatek možností na focení s fantastickými výhledy na Prahu a Pražský hrad. Ve Vrtbovské zahradě můžete mít svatební obřad a fotografování, nicméně pro svatební párty budete potřebovat další místo.

wedding venues in Praguebest wedding venues in Prague

2) Villa Richter

If you want to enjoy the amazing views of Prague and want to have everything in one place , you should pick Villa Richter. Villa Richter has a great restaurant and if you’re lucky enough to get good weather, you can have the  ceremony near Prague castle in the small vineyard there.

Pokud si chcete vychutnávat krásný výhled na Prahu a mít vše potřebné na jednom místě, můžete si vybrat Villu Richter. Villa Richter má výbornou restauraci a pokud máte štěstí na hezké počasí, můžete mít obřad ve vinici hned vedle Pražského hradu.

See : Wedding in Villa Richter – Jirina & Andrej UK

Villa Richter svatba

3) Ledeburská garden

If you have invited a  lot of guests, you might want to check out Ledeburská garden. This place is located in the gardens below Prague castle. I absolutely love these gardens for my wedding or pre-wedding photo shoots, as they offer almost endless possibilities for the photographer and, as you climb up, you get amazing views.

Plánujete-li větší množství hostů, zvažte třeba Ledeburskou zahradu. Toto velice oblíbené místo je v zahradách pod Pražským hradem. Miluju zahrady pro jejich nespočetná zákoutí a možností pro svatební fotografie. Samozřejmě i zde jsou nádherné výhledy na Prahu.

See : Wedding Ledeburska garden – Alena & Andreas USA

best wedding places in PragueLedeburska garden wedding

4) Villa Lana

This location is not as well known as the previous places I mentioned. If you’re looking for an historical Villa with a unique atmosphere and fabulous interior, check it out. Yes, you will have to organise  some transport if you plan to have your  wedding photo shoot in the historical center, and you won’t be able to  see the Charles Bridge during dinner, but you get nice charming place just for you. What I love about this place is their rooftop terrace, which is a wedding photographer’s dream.

Toto místo není tak známé jako výše uvedené lokality. Preferujete-li historickou vilu s unikátní atmosférou a luxusním interiérem, podívejte se zde. Ano, budete si pro fotografování v historickém centru muset zařídit transport a při večeři nebudete mít výhled na Karlův most, budete ale mít okouzlující místo na svatbu jen pro sebe. Na vile mám nejraději jejich úžasnou terasu, která je při vhodném světle snem svatebního fotografa.

See : Wedding in Villa Lana – Angelina & Khalid

svatba Vila Lana Villa Lana wedding Vila Lana wedding

 

5) Clementinum

Just to make sure that you understand my post properly, the places I suggest are not ordered according to quality. If you are looking for a truly stunning interior for your wedding ceremony, it’s hard to beat the Clementinum mirror chapel. It truly is unique and beautiful. A further advantage of this place is that you can use the Clementinum tower for taking photos and it’s not too far from the Vltava river and Charles Bridge.

Jen abychom se správně pochopili, místa nejsou řazena dle preferencí. Hledáte-li pro svatební ceremoniál okouzlující interiér, lze jen těžko vybrat lepší místo jako Klementinum. Je to unikátní a nádherné místo na svatební obřad. Další výhodou Klementina je věž s výhledy na Prahu a lokalita nedaleko Vltavy a Karlova mostu.

See : Wedding in Clementinum

The places I’ve mentioned above are perhaps more suitable for tourists, who naturally prefer to enjoy the historical side of Prague alongside its views, as they often travel from other countries. I believe Czech clients are in a better position as they will definitely have a lot friends who will have had weddings before them, or they will be able to find a lot of information in Czech online. Anyway, for those of you  who do not insist on a wedding venue located in Prague, I can recommend my favourite wedding locations near Prague.

Místa uvedená výše budou nejspíš preferovat turisté, kteří mají rádi historické centrum a výhledy na Prahu, kvůli nimž často cestují z daleka. Česky mluvící klienti to mají s výběrem místa snadnější, protože mají k dispozici nejen vícero zdrojů na internetu, ale zejména dostatek přátel, kteří měli svatbu před nimi a mohou jim dát doporučení. Pro Ty z Vás, kteří netrvají na výhledech a centru Prahy zde mám pár tipů na skvělé místo na svatbu nedaleko Prahy.

The best wedding venues near Prague

1 ) Chateau Berchtold

This is the exact place that I got married a few years ago. Do I need to say more? Berchtold offers a great kitchen and perfect accommodation. This is a very popular place so you need to book it well in advance. You can have photos taken within the garden, but in my opinion  the garden is a little bit busy and sometimes even more so during the weekend, so I prefer to drive about 10min. to Dendrologická garden or Průhonice.

Zámek Berchtold je místem, kde jsem měl vlastní svatbu. Potřebuji psát víc? Berchtold nabízí kromě výborné kuchyně i krásné ubytování. Jedná se o velmi populární místo, které si musíte objednat s dostatečným předstihem. Můžete se fotit přímo na zahradě zámku, kde ale zejména o víkendu může být rušno, takže osobně preferuji krátkou cestu autem do Dendrologické zahrady nebo Průhonic.

2) Parkhotel Velké Popovičky

Parkhotel Velké Popovičky is another amazing place to hold  a wedding for a couple from Prague. It is well known for its great kitchen and nice garden, and offers a plenty of possibilities for a photo shoot. This place has no weak spot and it is well worth checking out. One of the best weddings I have ever had the privilege of attending took place here in Parkhotel Velké Popovičky.

Parkhotel Velké Popovičky je další krásné místo na svatbu nedaleko Prahy. Je známé pro svoji vynikající kuchyni a hezké prostředí, které nabízí mnoho možností pro fotografování. Toto místo prakticky nemá slabou stránku a rozhodně stojí za zvážení. Jedna z mých nejoblíbenějších svateb se konala právě zde v Parkhotelu Velké Popovičky.

See : Svatba Parkhotel Velké Popovičky – Ali & Tomas

3) Hliněná bašta Průhonice

This is a well known restaurant in Průhonice. You can hold your wedding ceremony outside in the garden or you can use Pruhonice castle. There are enough photo possibilities in the neighborhood  but, I have to warn you, Pruhonice castle is very popular so you will probably bump into other wedding parties.

Hliněná bašta je dobře známá restaurace v Průhonicích. Můžete zde na zahradě mít i svatební obřad nebo můžete využít nedalekého zámku. V okolí je dostatek hezkých míst na focení, ale musím Vás varovat, že v případě svatby na Průhonickém zámku budete nejspíš potkávat další svatební skupinky.

See : Svatba Hlinena basta Pruhonice – Míša & Petr

svatba Hliněná bašta

4) Zbiroh Castle

Zbiroh Castle is an attractive wedding location near Prague. Here, you will be able to enjoy their fine restaurant and romantic setting and accommodation. If you are looking for a real experience, you can even fly to Zbiroh castle from Prague by  helicopter as Carole and Rony did for their wedding. You can read their story  on the blog.

Zámek Zbiroh je atraktivní místo pro svatbu nedaleko Prahy. Kromě dobré restaurace nabízí i romantické prostředí a ubytování. Máte-li dostatečný rozpočet, můžete si na Zbiroh z Prahy i doletět. Stejně jako Carole a Rony. Více o jejich svatbě viz. odkaz níže.

See : Svatba Zámek Zbiroh – Carole & Rony

svatba na zámku Zbiroh

5) Bon Repos

I would call this place a hidden gem for a wedding near Prague as it’s still not that well known. Bon Repos offers enough space for you and your party. Nice romantic buildings in a big park will be available just for you; the location is private which means no unexpected guests in the park. You will need to organise your own  catering, but otherwise it’s awesome. When I take  photos of weddings in Bon Repos, I realise  what’s  missing from other great wedding venues – a lot of space and privacy.  

Tohle místo bych nazval skrytým klenotem pro svatbu nedaleko Prahy, protože zatím není tak známé. Bon Repos nabízí dostatek hezkého prostoru. Romantické budovy a velký park, který bude k dispozici jen pro Vás zajistí dostatek soukromí pro Vaši párty. Budete si muset zajistit catering, jinak je zde ale nádherně. Když jsem zde fotil svatbu, uvědomil jsem si, co mi na některých svatbách chybí – hodně prostoru a soukromí.

svatba Bon Repos

If you have any experiences with any of these places, any questions or want to suggest some different places that  you were happy with, please do not hesitate to send me your comments.

Pokud máte s některým z uvedených míst zkušenosti, nějaké otázky případně chcete doporučit další místo, neváhejte a napište komentář.
Martin

Leave A

Comment