When there is a fabulous couple having their wedding at some of the most amazing places in Prague, it just has to be a perfect wedding. I have to admit that this couple from US has picked very nice venues. In the morning, my wife Hanka gave me a lift to wedding Studio Anet, where one of the best makeup artists I know (Nikola) took care of a bunch of happy bridesmaids and the bride. Such a friendly atmosphere and good light helped to get us into the right mood. From the wedding Studio we took a taxi to the Best Western Premier hotel, where the wedding preparations took place. My friend Jiri Januska was the second photographer to join me in photographing the wedding in Ledeburska garden, a big thank you for that! During the wedding ceremony at Ledeburska garden and later at the beginning of the party, the amazing Rubin quartett played from their extensive repertoire. The dinner and party took place at a venue with a perfect view of Prague: Villa Richter. As Alena and Andreas love Prague and it was not possible to visit so many places during the wedding day, we had an after-wedding photo session the day after. I am glad we did, because it was a lot of fun, and the photos show it. I wish you both a lot of luck and happiness.

makeup artist : Nikola Miláčková, Studio Anet
wedding ceremony: Ledeburska garden Prague
wedding venue : Vila Richter

Jestliže má mít krásný pár svatbu na jednom z nejhezčích míst v Praze, musí to být perfektní svatba. Musím uznat, že tato dvojice ze Spojených států si vybrala nádherná místa na svatbu. Ráno mě má manželka Hanka dovezla do svatebního Studia Anet, kde se jedna z nejlepších vizážístek co znám (Nikola) starala o několik veselých družiček a nevěstu. Přátelská atmosféra a dobré světlo navodilo dobrou náladu. Ze svatebního studia jsme jeli taxíkem do Best Western Premier hotelu kde probíhaly svatební přípravy. Musím poděkovat svému kamarádovi Jiřímu Januškovi (jirijanuska.com), který mi pomáhal při focení v Ledeburské zahradě a dále na párty jako druhý fotograf. Svatební obřad a později začátek svatební párty hudebně doprovázel užasný Rubin quartett. Svatební párty se konala na místě s krásným výhledem na Prahu: ve Villa Richter. Protože Alena a Andreas milují Prahu a ve svatební den nebylo možné navštívit všechna jejich oblíbená místa, den po té jsme se potkali na posvatebním focení. Užili jsme si mnoho legrace a na jejích fotkách je to vidět. Přeji oběma mnoho štěstí.
US wedding in Prague USblog-2 svatební studio Anet USblog-4 USblog-5 Wedding Best Western Premier hotel svatební fotograf Praha USblog-9 USblog-8 Ledeburska zahrada PrahaUSblog-11 USblog-12 Ledeburska garden wedding Ledeburska zahrada svatba USblog-15 svatba v Ledeburské zahradě Ledeburska garden Wedding USblog-18 Prague wedding photographer USblog-20best wedding venues in Prague wedding Ledeburska garden svatební Fotograf Praha Photomantic USblog-25 svatba Ledeburska zahrada USblog-27 svatební fotograf Praha US wedding in Prague American wedding in Praguephotomantic svatba Ledeburská zahrada Ledeburska zahrada svatba wedding Ledeburska garden USblog-35 photomantic wedding photographer Prague USblog-38 svatební fotograf Praha Prague wedding photographersvatební fotograf Praha wedding photography Prague wedding photographer Prague svatební fotograf Praha hochzeit fotograf Prag photomantic wedding photos Prague svatební fotograf Prahawedding photographer Prague USblog-52 luxury wedding Prague Vila Richter wedding USblog-55 Vila Richter wedding USblog-57 Vila Richter wedding svatba Vila Richter svatební fotograf PrahaHochzeit Fotogaf Prag

Leave A

Comment