I looked forward to photograph this wedding in mountains. When you get a lovely homemade wedding invitation from abroad (even when you know everything from emails as a wedding photographer), you know that someone put a lot of carefulness into the wedding. After parking my car early in the morning I met house full of smiling friendly people. I knew, that Julia and Peter are both amazing based on our Skype call, but the reality was even better. It was raining here and there, but on our way to the wedding ceremony  we stopped by a house they are building to grab few shots there and as if by miracle, there was a sun. First ceremony was only in a small family circle and as a surprise there was a song from the siblings which of course make all the people cry (Yep I love that on pictures). Than we moved to the amazing St.Michael church, from where we could admire beautiful view on the mountains. You  can tell when there is a wedding of people who visit the church and don’t see the priest for the first time. He was a friend full of jokes and joined us even on the party. A big success was ice cream served by the wedding couple. After the wedding dance we went out to photograph the couple shoots before the sunset. Several months passed by from this wedding. One thing that remains in my memory is the feeling of love, everywhere and with everybody. I have never ever seen so many hugs and kisses.

Let this love be with you forever.

 

Těšil jsem se na focení této svatby v horách. Když poštou dostanete hezké ručně psané svatební oznámení ze zahraničí (i když všechny detaily znáte jako fotograf z e-mailů), víte, že někdo si dal na přípravě svatby hodně záležet. Věděl jsem z našeho Skype hovoru, že Julie a Petr jsou oba velmi přátelští lidé, ale realita byla ještě lepší. Od rána pršelo, když jsme se ale cestou na svatební obřad zastavili vyfotit pár fotek u jejich nového domu, jakoby zázrakem svítilo sluníčko. Prostě šťastný den 🙂 První svatební obřad byl jen v malém rodinném kruhu a jako překvapení zahráli a zaspívali sourozenci nevěsty, což samozřejmě spoustu lidí rozplakalo. Odpoledne jsme se přesunuli do úžasného kostela St.Michael, odkud jsme mohli obdivovat krásnou krajinu. Svatební obřad vedl sympatický kněz, který nevěstu a ženicha dobře znal a byl samý vtip. Pak se už jen jedlo, pilo a tančilo. Největší uspěch měl svatební pár při obsluze zmrzlinového stánku. Po svatebním tanci jsme ještě stihli vyfotit pár snímků při západu slunce. Z čehož jsem měl jako pokaždé velkou radost. Teď, když píštu tento blog, uplynulo již od svatby několik měsíců. Jedna věc, která zůstala v mé paměti, je pocit lásky a přátelství. Tolik polibků a objetí jako zde jsem snad ještě nikdy na svatbě neviděl. Ať Vám ta láska vydrží napořád.
Martin

wedding photographer Prague juliapeter-2 juliapeter-3 wedding photographer Prague juliapeter-5 photomantic wedding ideas wedding photographer Prague juliapeter-9 wedding flowersjuliapeter-11 juliapeter-12 juliapeter-13 juliapeter-14 wedding car juliapeter-16 juliapeter-17 juliapeter-18 wedding photographer Prague photomanticjuliapeter-21 juliapeter-22 svatební fotograf Praha juliapeter-24 juliapeter-25 juliapeter-26 juliapeter-27 juliapeter-28 juliapeter-29 juliapeter-30juliapeter-31 juliapeter-32 juliapeter-33 juliapeter-34 juliapeter-35 juliapeter-36 juliapeter-37 juliapeter-38 czech wedding photographer photomanticjuliapeter-41 juliapeter-42 juliapeter-43 juliapeter-44 juliapeter-45 juliapeter-46 juliapeter-47 juliapeter-49 juliapeter-50juliapeter-51 juliapeter-52 juliapeter-53 juliapeter-54 photomantic wedding photographer Prague juliapeter-57 juliapeter-58 wedding in mountains svatební fotografjuliapeter-61 juliapeter-62 photomantic juliapeter-64 juliapeter-65 juliapeter-66 svatební fotograf Praha

Leave A

Comment

January 5, 2017
Nice pictures!
Reply